.................................................................házená s úsměvem

Raf H 10

13. srpna 2006 v 12:09 |  historická auta
Značka:RAF
Model:H 10
Motor:5 300 ccm
Převodovka:mechanická
Karoserie:
Barva:hnědá
Rok výroby:1909
RAF H 10
Silný vůz, navazující na tehdy známý vnější vjem - luxusní kočár. Špičkové technické momenty a nedozírná elegance počátku XX. století. Představa mnohých z nás, jak vypadal "dědeček automobil", ale původu vznešeného a vychování velmi vytříbeného. Jeden z nejpozoruhodnějších automobilů, plně srovnatelný s nejlepšími výrobky té doby, účastník prestižní Alpské soutěže a v současnosti co do rozměrů největší vůz z nejstarších dochovaných pojízdných osobních vozidel v české zemi.
Továrnu RAF, jejíž označení vůz nese (Reichenberger Automobil Fabrik) založila skupina libereckých průmyslníků v čele s baronem Theodorem von Liebigem; (který byl nadšeným průkopníkem motorizace, prvním kdo podniknul dálkovou jízdu vozem Benz Victoria a platným spolupracovníkem a propagátorem kopřivnické továrny při zavádění stavby automobilů v počátečním období v letech 1897 - 1905) a roku 1913 byla prodána firmě Laurin & Klement (později Škoda) z Mladé Boleslavi.
Čtyř až pětisedadlová otevřená karoserie se sklápěcí střechou, se všemi charakteristickými dobovými znaky, s vysoko umístěnými lavicovitými sedadly v krásné kůži a v přední části bez dveří, dá při projížďce ochutnat pocit, jak krásné bylo být mladým, dobrodružným, úspěšným a bohatým i na začátku XX. století.
Tento luxusní "kočár" byl postaven ve dvou exemplářích pro císařský dvůr Františka Josefa a pro majitele továrny barona Liebiga.
RAF H 10
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama